  • RMCF0402FT4K02
RMCF0402FT4K02
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0402FT4K02
HK JDW NO:
762-RMCF0402FT4K02
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RMCF0402FT4K02
Description:
RES 4.02K OHM 1% 1/16W 0402
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0402FT4K02
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.02kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm