  • RMCF0603JT27K0
RMCF0603JT27K0
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0603JT27K0
HK JDW NO:
762-RMCF0603JT27K0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RMCF0603JT27K0
Description:
RES SMD 27K OHM 5% 1/10W 0603
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0603JT27K0
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    27kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    800μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    75V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm