  • RMCF0805FG511K
RMCF0805FG511K
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0805FG511K
HK JDW NO:
762-RMCF0805FG511K
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RMCF0805FG511K
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 511kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0805FG511K
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    511kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 10 Inch
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm