  • RMCF0805FT36K5
RMCF0805FT36K5
advertisement
Manufacturer No:
RMCF0805FT36K5
HK JDW NO:
762-RMCF0805FT36K5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RMCF0805FT36K5
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 36.5kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 16409
Step5Bar-code shipping tag
RMCF0805FT36K5
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    36.5kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Depth
    1.25mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C