  • RMCF1206FT1M62
RMCF1206FT1M62
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1206FT1M62
HK JDW NO:
762-RMCF1206FT1M62
Datasheet:
RMCF1206FT1M62
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 1.62MOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2415
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1206FT1M62
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RMCF
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.62MOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm