  • RMCF1206FT976R
RMCF1206FT976R
advertisement
Manufacturer No:
RMCF1206FT976R
HK JDW NO:
762-RMCF1206FT976R
Datasheet:
RMCF1206FT976R
Description:
RES SMD 976 OHM 1% 1/4W 1206
Step5Bar-code shipping tag
RMCF1206FT976R
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    976Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm