  • RMCF2010JT68K0
RMCF2010JT68K0
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2010JT68K0
HK JDW NO:
762-RMCF2010JT68K0
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
RMCF2010JT68K0
Description:
RES SMD 68K OHM 5% 3/4W 2010
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2010JT68K0
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    68kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Power Rating
    750mW
  • Packing Method
    TR, Plastic, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    750mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    5125
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    711.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm