  • RNC50J6420BSRE6
RNC50J6420BSRE6
advertisement
Manufacturer No:
RNC50J6420BSRE6
HK JDW NO:
873-RNC50J6420BSRE6
Datasheet:
RNC50J6420BSRE6
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 642Ohm, 0.1W 1/10W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNC50J6420BSRE6
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    642Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, 7.5 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    MIL-PRF-55182
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Diameter
    1.78mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±0.1%