  • RNC65H41R2FRRE6
RNC65H41R2FRRE6
advertisement
Manufacturer No:
RNC65H41R2FRRE6
HK JDW NO:
873-RNC65H41R2FRRE6
Datasheet:
RNC65H41R2FRRE6
Description:
Through Hole 41.2Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNC65H41R2FRRE6
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    41.2Ohms
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Military Standard
    MIL-PRF-55182
  • Failure Rate
    R (0.01%)
  • Diameter
    4.57mm
  • Length
    17.45mm
  • Width
    4.57mm