  • RNCF0603BKE16R9
RNCF0603BKE16R9
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0603BKE16R9
HK JDW NO:
762-RNCF0603BKE16R9
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RNCF0603BKE16R9
Description:
Res Thin Film 0603 16.9 Ohm 0.1% 1/16W 25ppm/C Molded SMD SMD Paper T/R
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0603BKE16R9
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    16.9Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    63mW
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.166W
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm