  • RNCF0603DTC27R0
RNCF0603DTC27R0
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0603DTC27R0
HK JDW NO:
762-RNCF0603DTC27R0
Datasheet:
RNCF0603DTC27R0
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 27Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0603DTC27R0
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    27Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.166W
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm