  • RNCF0805BKE54K2
RNCF0805BKE54K2
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0805BKE54K2
HK JDW NO:
762-RNCF0805BKE54K2
Datasheet:
RNCF0805BKE54K2
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 54.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0805BKE54K2
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    54.2kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Chip
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm