  • RNCF1206DTC1R78
RNCF1206DTC1R78
advertisement
Manufacturer No:
RNCF1206DTC1R78
HK JDW NO:
762-RNCF1206DTC1R78
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RNCF1206DTC1R78
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.78Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF1206DTC1R78
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.78Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm