  • RNCF1206TTT133K
RNCF1206TTT133K
advertisement
Manufacturer No:
RNCF1206TTT133K
HK JDW NO:
762-RNCF1206TTT133K
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RNCF1206TTT133K
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 133kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.01%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF1206TTT133K
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RNCF
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    133kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm