  • RNCS0603BKE274K
RNCS0603BKE274K
advertisement
Manufacturer No:
RNCS0603BKE274K
HK JDW NO:
762-RNCS0603BKE274K
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RNCS0603BKE274K
Description:
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 274kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCS0603BKE274K
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    RNCS
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Feature
    Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    274kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm