  • RP08-4805SAW
RP08-4805SAW
advertisement
Manufacturer No:
RP08-4805SAW
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP08-4805SAW
Package:
24-DIP Module, 9 Leads
Datasheet:
RP08-4805SAW
Description:
Quantity:
In Stock : 10337
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP08-4805SAW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    7.5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    20.3mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    83%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    1.5A
  • Output Current
    1.6A
  • Output Power
    8W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    5V
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Max Output Power
    8W
  • Isolation
    Isolated
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Max Input Voltage (DC)
    75V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    10.3mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP Module, 9 Leads
  • Number of Pins
    9
  • Weight
    18g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP08-W (8W)
  • Size / Dimension
    1.25Lx0.80W x 0.40 H 31.8mmx20.3mmx10.2mm