  • RP30-2412SE
RP30-2412SE
advertisement
Manufacturer No:
RP30-2412SE
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP30-2412SE
Package:
8-DIP Module, 7 Leads
Datasheet:
RP30-2412SE
Description:
Quantity:
In Stock : 6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP30-2412SE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    10.2mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 7 Leads
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    48g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    POWERLINE RP30-E (30W)
  • Size / Dimension
    2.00Lx1.60W x 0.40 H 50.8mmx40.6mmx10.2mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    50.8mm
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P7
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    1.6kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Output Current
    2.5A
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    2.5A
  • Output Power
    30W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    13.2V
  • Current - Output 1
    2.5A
  • Nominal Input Voltage
    24V
  • Max Output Power
    30W