  • RP75H-11048SRW/P-HC
RP75H-11048SRW/P-HC
advertisement
Manufacturer No:
RP75H-11048SRW/P-HC
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP75H-11048SRW/P-HC
Package:
Half Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP75H-11048SRW/P-HC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Half Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    157g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RP75-RW (75W)
  • Size / Dimension
    2.40Lx2.28W x 0.95 H 61.0mmx57.9mmx24.1mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    9
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    77W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    160V
  • Output Voltage
    38.4V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    43V
  • Input Voltage-Nom
    110V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    1.6A
  • Max Output Voltage
    52.8V
  • Total Power Output-Max
    77W
  • Height
    24.13mm
  • Width
    57.9mm