  • RP90Q-4848SRW/P-HC
RP90Q-4848SRW/P-HC
advertisement
Manufacturer No:
RP90Q-4848SRW/P-HC
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RP90Q-4848SRW/P-HC
Package:
Quarter Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RP90Q-4848SRW/P-HC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Quarter Brick
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    88g
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C With Derating
  • Series
    POWERLINE RP90-RW (90W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx1.45W x 0.74 H 57.9mmx36.8mmx18.8mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Railway
  • Power (Watts)
    87W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-P8
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    2.25kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    38.4V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    16.5V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    1.8A
  • Max Output Voltage
    52.8V
  • Total Power Output-Max
    86.5W
  • Height
    18.8mm
  • Length
    57.9mm
  • Width
    36.8mm