  • RSD-053.3/P-R
RSD-053.3/P-R
advertisement
Manufacturer No:
RSD-053.3/P-R
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-RSD-053.3/P-R
Package:
10-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
RSD-053.3/P-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSD-053.3/P-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Output 1
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Current - Output (Max)
    152mA 152mA
  • Voltage - Output 2
    -3.3V
  • Total Power Output-Max
    1W
  • Height Seated (Max)
    7.55mm
  • Length
    14.7mm
  • Width
    7.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-SMD Module, 6 Leads
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECONOLINE RSD (1W)
  • Size / Dimension
    0.60Lx0.32W x 0.29 H 15.2mmx8.2mmx7.3mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-G6
  • Number of Outputs
    2
  • Efficiency
    70%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V