  • RSMF1FT1R91
RSMF1FT1R91
advertisement
Manufacturer No:
RSMF1FT1R91
HK JDW NO:
762-RSMF1FT1R91
Package:
Axial
Datasheet:
RSMF1FT1R91
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.91Ohm, 1W, Metal Oxide Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSMF1FT1R91
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Axial, Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RSMF
  • Size / Dimension
    0.126Diax0.354L 3.20mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.91Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Power (Watts)
    1W
  • Packing Method
    TR, 13.5 INCH
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.7 mm