  • RSSD20117A2R70KB15
RSSD20117A2R70KB15
advertisement
Manufacturer No:
RSSD20117A2R70KB15
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RSSD20117A2R70KB15
Package:
Radial, 3 Lead, Tubular
Description:
Res Wirewound 2.7 Ohm 10% 100W 75ppm/C RDL Lug Bolt-On Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RSSD20117A2R70KB15
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, 3 Lead, Tubular
  • Series
    RSSD
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Lug
  • Resistance
    2.7Ohms
  • Max Operating Temperature
    450°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    100W
  • Power Rating
    100W
  • Adjustment Type
    Slide
  • Diameter
    0.866 OD 0.496 ID 22.00mmx12.60mm
  • Height
    42mm
  • Length
    4.606 117.00mm