  • RT012AS1001KB
RT012AS1001KB
advertisement
Manufacturer No:
RT012AS1001KB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RT012AS1001KB
Package:
Datasheet:
RT012AS1001KB
Description:
VISHAY SFERNICE RT012AS1001KB RHEOSTAT, 12W 1K0
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT012AS1001KB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    RT12
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    320°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    12W
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    22.5mm
  • Construction
    Vitreous Enamelled
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    M6 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.118 (3.00mm)
  • Rotation
    290°
  • Height
    26.75mm
  • Length
    40mm
  • Actuator Length
    0.866 22.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%