  • RT025AS1000KB
RT025AS1000KB
advertisement
Manufacturer No:
RT025AS1000KB
HK JDW NO:
875-RT025AS1000KB
Package:
Datasheet:
RT025AS1000KB
Description:
VISHAY SFERNICE RT025AS1000KB RHEOSTAT, 25W 100R
Step5Bar-code shipping tag
RT025AS1000KB
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    RT25
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    320°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    25W
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    38mm
  • Construction
    Vitreous Enamelled
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Round
  • Rated Temperature
    25°C
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    10.5 mm
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Height
    42mm
  • Length
    50mm
  • Actuator Length
    0.866 22.00mm