  • RT055AS15R0KB
RT055AS15R0KB
advertisement
Manufacturer No:
RT055AS15R0KB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RT055AS15R0KB
Package:
Datasheet:
Description:
Res Wirewound POT 15 Ohm 10% 55W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (64 X 60 X 68mm) Solder Lug Panel Mount Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT055AS15R0KB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2009
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    15Ohm
  • Max Operating Temperature
    320°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    55W