  • RT055AS22R0KB
RT055AS22R0KB
advertisement
Manufacturer No:
RT055AS22R0KB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RT055AS22R0KB
Package:
Datasheet:
RT055AS22R0KB
Description:
VISHAY SFERNICE RT055AS22R0KB RHEOSTAT, WIREWOUND, 22R, 10%, 55W
Step5Bar-code shipping tag
RT055AS22R0KB
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RT55
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    22Ohm
  • Max Operating Temperature
    320°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Potentiometer, Wirewound
  • Voltage - Rated
    500V
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    55W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    Box
  • Max Power Dissipation
    55W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    60mm
  • Construction
    Vitreous Enamelled
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Round
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Height
    68mm
  • Length
    64mm
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm