  • RVC2010FT10K0
RVC2010FT10K0
advertisement
Manufacturer No:
RVC2010FT10K0
HK JDW NO:
762-RVC2010FT10K0
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
RVC2010FT10K0
Description:
FIXED RESISTOR RVC Series, Thick Film, 10kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RVC2010FT10K0
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Packing Method
    TR, PLASTIC, 7 INCH
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm