  • RWR80S71R5FSBSL
RWR80S71R5FSBSL
advertisement
Manufacturer No:
RWR80S71R5FSBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RWR80S71R5FSBSL
Package:
Axial
Datasheet:
RWR80S71R5FSBSL
Description:
FIXED RESISTOR, 71.5Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR80S71R5FSBSL
    Select All
  • Factory Lead Time
    48 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR80S
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    71.5Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Working Voltage
    11.9583V
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Lead Diameter
    0.508 mm