  • RWR89S5R11FPB12
RWR89S5R11FPB12
advertisement
Manufacturer No:
RWR89S5R11FPB12
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RWR89S5R11FPB12
Package:
Axial
Datasheet:
RWR89S5R11FPB12
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RWR89S5R11FPB12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
  • Size / Dimension
    0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    5.11Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Wirewound
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Working Voltage
    3.9154V
  • Failure Rate
    P (0.1%)
  • Lead Diameter
    0.813 mm