  • S-8341C25AFT-T2-G
S-8341C25AFT-T2-G
advertisement
Manufacturer No:
S-8341C25AFT-T2-G
HK JDW NO:
724-S-8341C25AFT-T2-G
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
S-8341C25AFT-T2-G
Description:
8 Terminals 0.9V~6V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8341C25AFT-T2-G Overview
In the 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, the switching controller meets most application requirements. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. A 0.9V~6V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. In this switching controller, the switch can be set to 300kHz. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. For efficient switching control, the dcdc regulator features Current Limit, Enable, Soft Start. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. Different dc switching's functions can be applied to 8 terminations. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 1V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 2.5V. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM.
S-8341C25AFT-T2-G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Current Limit, Enable, Soft Start
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8341C25AFT-T2-G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8341C25AFT-T2-G DC to DC converter applications.
  • Television equipment
  • Experimental setup
  • Linear guide
  • Shearing machines
  • Computer rooms
  • Bending machines
  • Surge protection circuits
  • Hydraulic presses
  • Solar power plants
  • Automatic plug-in machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8341C25AFT-T2-G
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Additional Feature
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~6V
  • Control Features
  • Input Voltage (Min)
    1V
  • Frequency - Switching
    300kHz
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    82%
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm