  • S-8352A37MC-K2WT2U
S-8352A37MC-K2WT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8352A37MC-K2WT2U
HK JDW NO:
724-S-8352A37MC-K2WT2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8352A37MC-K2WT2U Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. This dc control has a supply voltage and operating voltage of 0.9V~10V. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. In this switching controller, the switch can be set to 100kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. A SWITCHING REGULATOR analog integrated circuit is connected to the switch converters. The switching converters's terminal (s) are designed at DUAL . Different dc switching's functions can be applied to 5 terminations. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE FREQUENCY MODULATION. Statistically, DC regulator outputs 3.7V volts.
S-8352A37MC-K2WT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE FREQUENCY MODULATION
S-8352A37MC-K2WT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8352A37MC-K2WT2U DC to DC converter applications.
  • Digital display device
  • Pipe bending machines
  • Serial communication converter
  • Fire elevators
  • Electrical power transmission
  • Electrical distribution systems
  • Mobile phones
  • Sensitive electronic devices
  • Network technology
  • Flaw detection equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8352A37MC-K2WT2U
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.7V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Duty Cycle (Max)
    80%
  • Length
    2.9mm