  • S-8352A54MC-K3NT2G
S-8352A54MC-K3NT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8352A54MC-K3NT2G
HK JDW NO:
724-S-8352A54MC-K3NT2G
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8352A54MC-K3NT2G Overview
It comes in a SC-74A, SOT-753 package, so switching controller can be used for most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. The supply and operating voltage of the dc control are 0.9V~10V. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. This switching controller can switch at 100kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . Various 5 terminations. To name a few of the control techniques these dc dc converter ics adapt, it includes PULSE FREQUENCY MODULATION. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 5.4V. Whenever the current value is 0.3A, switching converter outputs the highest possible value.
S-8352A54MC-K3NT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE FREQUENCY MODULATION
S-8352A54MC-K3NT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8352A54MC-K3NT2G DC to DC converter applications.
  • Boring machines
  • Network technology
  • Domestic water pumps
  • Special machining machine tools
  • USB circuits
  • Handheld GPS
  • Digital precision reference circuits
  • Electric water heaters
  • Computer monitoring equipment of building
  • Hydro power
Step5Bar-code shipping tag
S-8352A54MC-K3NT2G
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    5.4V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
    Boost
  • Output Current-Max
    0.3A
  • Frequency - Switching
    100kHz
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    80%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm