  • S-8352A54MC-K3NT2U
S-8352A54MC-K3NT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8352A54MC-K3NT2U
HK JDW NO:
724-S-8352A54MC-K3NT2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8352A54MC-K3NT2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. dc control's supply and operating voltages are 0.9V~10V. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. In this switching controller, the switch can be set to 100kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING REGULATOR analog outputs. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. Various 5 terminations. PULSE FREQUENCY MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. Statistically, DC regulator outputs 5.4V volts.
S-8352A54MC-K3NT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
Enable
PULSE FREQUENCY MODULATION
S-8352A54MC-K3NT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8352A54MC-K3NT2U DC to DC converter applications.
  • Emergency lighting monitoring equipment
  • Motor controller circuits
  • CMM
  • Thermal power
  • Boring machines
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Domestic water pumps
  • Communication system
  • Computed tomography (CT)
  • Computer rooms
Step5Bar-code shipping tag
S-8352A54MC-K3NT2U
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    5.4V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Duty Cycle (Max)
    80%
  • Length
    2.9mm