  • S-8355M34BD-MCT-TFG
S-8355M34BD-MCT-TFG
advertisement
Manufacturer No:
S-8355M34BD-MCT-TFG
HK JDW NO:
724-S-8355M34BD-MCT-TFG
Package:
6-VFDFN Exposed Pad
Description:
6 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355M34BD-MCT-TFG Overview
In the 6-VFDFN Exposed Pad package, the switching controller meets most application requirements. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. It is capable of dealing with Transistor Driver dc switching's output (s). dc switching'sThis dc control operates at 0.9V~10V and has a 0.9V~10V supply voltage. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. A switching controller such as this can switch at a value of 300kHz . A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. The dcdc regulator features Enable for efficient switching control. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . A variety of terminations with 6 of dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. It is inputted with a DC switcher's voltage of 3.3V. 0.9V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. Test statistics indicate DC regulator outputs 3.4V voltage. As a result, switching converter outputs current to the greatest value possible (0.08A).
S-8355M34BD-MCT-TFG Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355M34BD-MCT-TFG Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355M34BD-MCT-TFG DC to DC converter applications.
  • Direct power supply system
  • Balance equipment
  • Digital video recorders
  • Handheld GPS
  • Hydro power
  • Surface processing equipment
  • Servo drive system
  • Alternators
  • Product burn-in
  • Television equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8355M34BD-MCT-TFG
  • Package / Case
    6-VFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N6
  • Output Voltage
    3.4V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    78%
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    2mm