  • S-8355Q33MC-OWST2G
S-8355Q33MC-OWST2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8355Q33MC-OWST2G
HK JDW NO:
724-S-8355Q33MC-OWST2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8355Q33MC-OWST2G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. PMIC is packaged in a solid enclosure of Tape & Reel (TR). Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. Voltages 0.9V~10V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Work well in dc switchers with a -40°C~85°C TA. A switching controller such as this can switch at a value of 600kHz . The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. The 5 terminations can be used for a wide range of dc switching. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. DC switcher's voltage input is 3.3V. 0.9V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. Statistically, the DC regulator outputs 3.3V voltage. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.08A.
S-8355Q33MC-OWST2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8355Q33MC-OWST2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8355Q33MC-OWST2G DC to DC converter applications.
  • Automatic testing equipment
  • Scientific research
  • Direct power supply system
  • Radio equipment
  • Sink circuits
  • Production lines
  • SMT equipment
  • ATMs
  • Balance equipment
  • Wind power
Step5Bar-code shipping tag
S-8355Q33MC-OWST2G
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    5
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm