  • S-8356Q33MC-OYST2U
S-8356Q33MC-OYST2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8356Q33MC-OYST2U
HK JDW NO:
724-S-8356Q33MC-OYST2U
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8356Q33MC-OYST2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. Packaging for the pmic consists of Tape & Reel (TR) solid enclosures. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). A 0.9V~10V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Worked in an dc switcher with a -40°C~85°C TA rating. The switching controller is capable of switching at the 600kHz position. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. 5 terminations with a variety of function. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 0.9V. Test statistics indicate DC regulator outputs 3.3V voltage. Hence, ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM is used to better suit the DC to DC voltage regulator's situation.
S-8356Q33MC-OYST2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 600kHz
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8356Q33MC-OYST2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8356Q33MC-OYST2U DC to DC converter applications.
  • Grinders
  • seismic instrument power circuits
  • Television equipment
  • Experimental setup
  • Imported equipment
  • Computer-related products
  • Sink circuits
  • Correction machines
  • Medical monitoring systems
  • PSRR circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8356Q33MC-OYST2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm