  • S-8358B27MC-NQMT2G
S-8358B27MC-NQMT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8358B27MC-NQMT2G
HK JDW NO:
724-S-8358B27MC-NQMT2G
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 100kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8358B27MC-NQMT2G Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. Voltages 0.9V~10V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Suitable for a -40°C~85°C TA dc switcher. It can switch at 100kHz. dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. Enable is used for efficient switching control in the dcdc regulator. SWITCHING CONTROLLER analog IC connects the switch converters. There are a DUAL terminal on the switching converters. 5 terminations with various dc switching's functions. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. There is a DC switcher's nominal voltage of 3.3V. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 0.9V. Statistically, DC regulator outputs 2.7V volts. The value of DC to DC voltage regulator is set to ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM in order to better satisfy the requirement. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.08A.
S-8358B27MC-NQMT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 100kHz
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8358B27MC-NQMT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8358B27MC-NQMT2G DC to DC converter applications.
  • Electrical distribution systems
  • Nuclear power plants
  • Printing
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Balance equipment
  • Printing equipment
  • Hydrogen power
  • Computer monitoring equipment of building
  • Flaw detection equipment
  • Die casting equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8358B27MC-NQMT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.7V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Duty Cycle (Max)
    83%
  • Length
    2.9mm