  • S-8358F57MC-MLQT2G
S-8358F57MC-MLQT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8358F57MC-MLQT2G
HK JDW NO:
724-S-8358F57MC-MLQT2G
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8358F57MC-MLQT2G Overview
With its SC-74A, SOT-753 package, the switching controller fits the needs of most applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. DC control operates at 0.9V~10V volts and has 0.9V~10V supply voltage. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. In this switching controller, the switch can be set to 300kHz. As it has a Surface Mount value, it can be used for general dc dc regulator. Enable is used for efficient switching control in the dcdc regulator. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. There are a DUAL terminal on the switching converters. The 5 terminations can be used for a wide range of dc switching. It includes PULSE WIDTH MODULATION as one of the control techniques dc dc converter ic adapts. A DC switcher's nominal voltage of 3.3V is input. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 0.9V. Test statistics indicate DC regulator outputs 5.7V voltage. For better satisfaction, the value of DC to DC voltage regulator is ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM. As a result, switching converter outputs current to the greatest value possible (0.08A).
S-8358F57MC-MLQT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8358F57MC-MLQT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8358F57MC-MLQT2G DC to DC converter applications.
  • Product burn-in
  • Boring machines
  • Digital display device
  • Combined machine tools
  • Balance equipment
  • Geothermal power
  • Arc suppression circuits
  • Hydrogen power
  • Packaging
  • Cutting machine tools
Step5Bar-code shipping tag
S-8358F57MC-MLQT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    5.7V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm