  • S-8520C31MC-BRQT2U
S-8520C31MC-BRQT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520C31MC-BRQT2U
HK JDW NO:
724-S-8520C31MC-BRQT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520C31MC-BRQT2U Overview
It comes in the SC-74A, SOT-753 package, which makes switching controller suitable for most applications. This dc motor controller can be used to generate outputs with 1 numbers. There is a Tape & Reel (TR) solid enclosure around the pmic. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. Voltages 2.5V~10V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Work well in dc switchers with a -40°C~85°C TA. There is a switch at 60kHz that can be used with this controller. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. An array of 5 terminations of dc switching. These dc dc converter ics adapt a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 2.5V. DC regulator outputs 3.1V voltage according to the test statistics. A maximum value of 0.05A is output for current.
S-8520C31MC-BRQT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520C31MC-BRQT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520C31MC-BRQT2U DC to DC converter applications.
  • Milling machines
  • CMM
  • Product testing
  • Plate bending machines
  • Gear/thread machining machines
  • Electric heating, lighting
  • Computed tomography (CT)
  • Wind power
  • Experimental setup
  • Computer rooms
Step5Bar-code shipping tag
S-8520C31MC-BRQT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.1V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm