  • S-8520C34MC-BRTT2G
S-8520C34MC-BRTT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8520C34MC-BRTT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8520C34MC-BRTT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520C34MC-BRTT2G Overview
With its SC-74A, SOT-753 package, the switching controller fits the needs of most applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. Tape & Reel (TR) is the solid enclosure in which PMIC is packaged. It is capable of handling Transistor Driver dc switching's outputs (s). 2.5V~10V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. Workable in an dc switcher where -40°C~85°C TA is the -40°C~85°C TArm. Switching can be done at 60kHz with this switching controller. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. There are a terminal (s) on the switching converters that are designed at DUAL. A variety of dc switching's functions can be performed on 5 terminations. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. The DC switcher's nominal voltage is 4.08V. Input voltage of dc dc voltage regulator should be 2.5V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 3.4V. A maximum value of 0.05A is output for current.
S-8520C34MC-BRTT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520C34MC-BRTT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520C34MC-BRTT2G DC to DC converter applications.
  • Grinders
  • Planers
  • Surface processing equipment
  • Injection molding machinery
  • ATMs
  • Electrical distribution systems
  • Power supplies of electronic gadgets
  • Machining centers
  • Laboratories
  • Wind power
Step5Bar-code shipping tag
S-8520C34MC-BRTT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.4V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    4.08V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm