  • S-8520F36MC-BNVT2U
S-8520F36MC-BNVT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8520F36MC-BNVT2U
HK JDW NO:
724-S-8520F36MC-BNVT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8520F36MC-BNVT2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. 1 outputs can be generated with the dc motor controller. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. Transistor Driver dc switching's outputs (s) are supported. 2.5V~16V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. Using this switching controller, it is possible to switch at 300kHz. dc dc regulator is made easier with Surface Mount. Switching control is made easier with the dcdc regulator's Enable. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . A variety of 5 terminations are available in dc switching. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 2.5V. A 3.6V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. A value of 0.05A is output as the maximum value of current.
S-8520F36MC-BNVT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
S-8520F36MC-BNVT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8520F36MC-BNVT2U DC to DC converter applications.
  • Hydraulic presses
  • Hydro power
  • Correction machines
  • Hydrogen power
  • Boring machines
  • Industrial robots
  • Thermal power
  • Grinders
  • Smoke prevention equipment
  • Plate bending machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8520F36MC-BNVT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.6V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm