  • S-8521A32MC-AXRT2G
S-8521A32MC-AXRT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521A32MC-AXRT2G
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521A32MC-AXRT2G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521A32MC-AXRT2G Overview
In the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller meets most application requirements. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. The program can handle Transistor Driver dc switching's outputs (s). 2.5V~10V is the supply voltage and the operating voltage of the dc control. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. A switching controller such as this can switch at a value of 180kHz . dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. To ensure efficient switching, this dcdc regulator features a Enable. A SWITCHING CONTROLLER analog IC is connected to the switch converters. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. Different dc switching's functions can be applied to 5 terminations. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. The DC switcher's nominal voltage is 3.84V. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 2.5V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 3.2V. In order to satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.05A.
S-8521A32MC-AXRT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521A32MC-AXRT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521A32MC-AXRT2G DC to DC converter applications.
  • Grinders
  • Experimental setup
  • Shearing machines
  • Window air conditioners
  • Planers
  • Automatic testing equipment
  • Constant current circuits
  • USB circuits
  • Balance equipment
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
Step5Bar-code shipping tag
S-8521A32MC-AXRT2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.2V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.84V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm