  • S-8521B19MC-ATET2U
S-8521B19MC-ATET2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B19MC-ATET2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521B19MC-ATET2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521B19MC-ATET2U Overview
As a result of SC-74A, SOT-753 compact design, the switching controller is compatible with most applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. The program can handle Transistor Driver dc switching's outputs (s). 2.5V~16V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. Switching can be done at 180kHz with this switching controller. The Surface Mount value makes it suitable for general dc dc regulator. DCDC regulator is controlled efficiently by Enable. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. Different dc switching's functions can be applied to 5 terminations. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input is 2.5V. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 2.5V. Statistically, the DC regulator outputs 1.9V voltage. The value of DC to DC voltage regulator is set to ALSO OPERATES AS PFM in order to better satisfy the requirement. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8521B19MC-ATET2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521B19MC-ATET2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521B19MC-ATET2U DC to DC converter applications.
  • Industrial controllers
  • Flaw detection equipment
  • ATMs
  • Hydrogen power
  • Flexible manufacturing cells
  • Various precision measuring detectors
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Boring machines
  • Post equipment
  • CNC system
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B19MC-ATET2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.9V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm