  • S-8521B26MC-ATLT2G
S-8521B26MC-ATLT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B26MC-ATLT2G
HK JDW NO:
724-S-8521B26MC-ATLT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521B26MC-ATLT2G Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. With Transistor Driver dc switching's output (s), it is able to handle it. A 2.5V~16V voltage is supplied to the dc control and used for operating it. Qualified to work in a -40°C~85°C TA dc switcher. This switching controller can switch at 180kHz. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. An analog IC with the SWITCHING CONTROLLER signal is connected to the switch converters. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. 5 terminations with a variety of function. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. The nominal DC switcher's voltage input is 3.12V. 2.5V should be the minimum input voltage for the dc dc voltage regulator. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 2.6V. The value of DC to DC voltage regulator is set at ALSO OPERATES AS PFM in order to fulfill the requirements more effectively. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.05A.
S-8521B26MC-ATLT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521B26MC-ATLT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521B26MC-ATLT2G DC to DC converter applications.
  • Window air conditioners
  • ATMs
  • Domestic water pumps
  • Mobile phones
  • CMM
  • seismic instrument power circuits
  • Television equipment
  • Magnetohydrodynamic power
  • Injection molding machinery
  • Linear guide
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B26MC-ATLT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    2.6V
  • Input Voltage-Nom
    3.12V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm