  • S-8521B33MC-ATST2G
S-8521B33MC-ATST2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521B33MC-ATST2G
HK JDW NO:
724-S-8521B33MC-ATST2G
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 180kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521B33MC-ATST2G Overview
This switching controller fits most application requirements since it is packaged in a SC-74A, SOT-753 package. There is enough capacity in the dc motor controller to generate the output for the 1 input. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. dc control's supply and operating voltages are 2.5V~16V. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. With this switching controller, you can switch at 180kHz. A generalization of dc dc regulator can be made using Surface Mount. To provide efficient switching control, Enable is included in the dcdc regulator. A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is connected to the switch converters. Thare switching converters has a terminal (s) at DUAL . A variety of terminations with 5 of dc switching. A few of the control techniques these dc dc converter ics adapt include PULSE WIDTH MODULATION. It is inputted with a DC switcher's voltage of 3.96V. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 2.5V. Statistically, the DC regulator outputs 3.3V voltage. The value of DC to DC voltage regulator is set at ALSO OPERATES AS PFM in order to fulfill the requirements more effectively. 0.05A is the largest value switching converter outputs.
S-8521B33MC-ATST2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 180kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521B33MC-ATST2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521B33MC-ATST2G DC to DC converter applications.
  • Automation technology
  • Telecommunications equipment
  • Digital video recorders
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Fire elevators
  • Surface processing equipment
  • Scientific testing
  • USB circuits
  • Communication system
  • Arc suppression circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8521B33MC-ATST2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.96V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm