  • S-8521C16MC-BTBT2U
S-8521C16MC-BTBT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521C16MC-BTBT2U
Manufacturer:
ABLIC U.S.A. Inc.
HK JDW NO:
724-S-8521C16MC-BTBT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521C16MC-BTBT2U Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller can be used for a wide range of applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. PMIC packaging is solid with a Tape & Reel (TR) enclosure. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). The supply and operating voltage of the dc control are 2.5V~10V. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. It can switch at 60kHz. The Surface Mount makes it ideal for general dc dc regulator. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. A variety of 5 terminations are available in dc switching. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. The DC switcher's nominal voltage is 2.5V. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 2.5V. As determined by the test statistics, the output voltage of DC regulator is 1.6V. As a result, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM so that the need can be met more directly. Switching converter outputs current to the greatest value of 0.05A.
S-8521C16MC-BTBT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521C16MC-BTBT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521C16MC-BTBT2U DC to DC converter applications.
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Mobile phones
  • Planers
  • Drilling machines
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • SMT equipment
  • Photovoltaic power
  • Fire elevators
  • Various precision measuring instruments
  • PSRR circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8521C16MC-BTBT2U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AS PFM
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.6V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    2.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Topology
    Buck
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm