  • S-8521C29MC-BTOT2G
S-8521C29MC-BTOT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521C29MC-BTOT2G
HK JDW NO:
724-S-8521C29MC-BTOT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521C29MC-BTOT2G Overview
The switching controller fits in the SC-74A, SOT-753 package and is ideal for most applications. There is sufficient capacity to generate switching controller for outputs 1. The pmic is packaged in Tape & Reel (TR) solid enclosure. There are Transistor Driver dc switching's output (s) that it can handle. 2.5V~10V is the operating voltage and supply voltage of the dc control. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. A switching controller such as this can switch at a value of 60kHz . dc dc regulators can be carried out with Surface Mount. Enable provides dcdc regulator efficient switching control. The switch converters are connected to an analog IC with a SWITCHING CONTROLLER output. The switching converters's terminals (s) are designed at DUAL. 5 terminations with a variety of function. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's input voltageis 3.48V volts. This dc dc voltage regulator should be powered by a voltage of 2.5V. A 2.9V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. Hence, ALSO OPERATES AS PFM is used to better suit the DC to DC voltage regulator's situation. 0.05A is the greatest value switching converter outputs as current.
S-8521C29MC-BTOT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521C29MC-BTOT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521C29MC-BTOT2G DC to DC converter applications.
  • Packaging
  • PSRR circuits
  • Serial communication converter
  • Electric water heaters
  • Laboratories
  • Direct power supply system
  • Electric heating, lighting
  • Large fire protection systems
  • Motor controller circuits
  • Milling machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8521C29MC-BTOT2G
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    2.9V
  • Input Voltage-Nom
    3.48V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA