  • S-8521C34MC-BTTT2G
S-8521C34MC-BTTT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521C34MC-BTTT2G
HK JDW NO:
724-S-8521C34MC-BTTT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521C34MC-BTTT2G Overview
Capsuled in the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller suits most application needs. The dc motor controller is adquate to generate for 1 outputs. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). Voltages 2.5V~10V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. Suitable for working in an dc switcher that has a -40°C~85°C TA. The switching controller can be switched at 60kHz. It is suitable for general dc dc regulator when it is set to Surface Mount. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. An analog IC SWITCHING CONTROLLER is connected to the switch converters. DUAL are the position of the terminal of the switching converters. 5 terminations with various dc switching's functions. These dc dc converter ics adapt several control methods, including PULSE WIDTH MODULATION. DC switcher's voltage input is 4.08V. dc dc voltage regulators should have a minimum input voltage of 2.5V. According to the test statistics, DC regulator outputs 3.4V voltage. In order to satisfy the need, DC to DC voltage regulator has a value of ALSO OPERATES AS PFM. 0.05A is the greatest value switching converter outputs as current.
S-8521C34MC-BTTT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521C34MC-BTTT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521C34MC-BTTT2G DC to DC converter applications.
  • Smoke exhaust equipment
  • Automatic testing equipment
  • Gear/thread machining machines
  • Scientific research
  • Arc suppression circuits
  • Remotely powered electric motors
  • Electric heating, lighting
  • Analog precision reference circuits
  • Computer application technology
  • Sink circuits
Step5Bar-code shipping tag
S-8521C34MC-BTTT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.4V
  • Input Voltage-Nom
    4.08V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm