  • S-8521C35MC-BTUT2G
S-8521C35MC-BTUT2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8521C35MC-BTUT2G
HK JDW NO:
724-S-8521C35MC-BTUT2G
Description:
5 Terminals 2.5V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521C35MC-BTUT2G Overview
In the SC-74A, SOT-753 package, the switching controller meets most application requirements. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. A solid enclosure of Tape & Reel (TR) surrounds pmic. The system can process Transistor Driver dc switching's outputs (s). dc controls with 2.5V~10V voltage are supplied and operated. Suitable for work in a -40°C~85°C TA dc switcher. This switching controller can switch at 60kHz. dc dc regulator can be generalized using Surface Mount. In order to control switching efficiently, the dcdc regulator features Enable. The switch converters are connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC. switching converters terminal (s) are designed to be at DUAL. 5 terminations with various dc switching's functions. Some of the control techniques adapted by these dc dc converter ics include PULSE WIDTH MODULATION. The nominal DC switcher's voltage input is 4.2V. The minimum input voltage of the dc dc voltage regulator should be 2.5V. The test statistics indicate that DC regulator outputs a voltage of 3.5V. DC to DC voltage regulator has the value of ALSO OPERATES AS PFM to better satisfy the requirement. The output value is set to the greatest value of 0.05A.
S-8521C35MC-BTUT2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521C35MC-BTUT2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521C35MC-BTUT2G DC to DC converter applications.
  • Lathes
  • Electric heating, lighting
  • Die casting equipment
  • Product burn-in
  • Driver circuits
  • Telecommunications equipment
  • Smart grid
  • Constant current circuits
  • Computer rooms
  • Plate bending machines
Step5Bar-code shipping tag
S-8521C35MC-BTUT2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Output Voltage
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    4.2V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm