  • S-8521D29MC-BXOT2U
S-8521D29MC-BXOT2U
advertisement
Manufacturer No:
S-8521D29MC-BXOT2U
HK JDW NO:
724-S-8521D29MC-BXOT2U
Description:
5 Terminals 2.5V~16V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 60kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8521D29MC-BXOT2U Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. It is sufficient to generate 1 outputs with this dc motor controller. Tape & Reel (TR) solid enclosure protects the pmic. A total of Transistor Driver dc switching's outputs can be handled by it. This dc control operates at 2.5V~16V and has a 2.5V~16V supply voltage. Worked in a -40°C~85°C TA dc switcher before. This switching controller can switch at 60kHz. Surface Mount makes it suitable for general dc dc regulator. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. Switching converters are designed with the terminal (s) at position DUAL . A variety of dc switching's functions can be performed on 5 terminations. This dc dc converter ic uses a variety of control techniques, including PULSE WIDTH MODULATION. It is recommended to use 2.5V as the minimum input voltage of dc dc voltage regulator. A 2.9V voltage of DC regulator was detected in the test statistics. The value of DC to DC voltage regulator is set to ALSO OPERATES AS PFM in order to better satisfy the requirement. A maximum value of 0.05A is output for current.
S-8521D29MC-BXOT2U Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 60kHz
ALSO OPERATES AS PFM
S-8521D29MC-BXOT2U Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8521D29MC-BXOT2U DC to DC converter applications.
  • Alternators
  • Automatic testing equipment
  • USB circuits
  • Flexible manufacturing cells
  • Industrial controllers
  • Thermal power
  • Hydrogen power
  • Digital display device
  • seismic instrument power circuits
  • Emergency lighting monitoring equipment
Step5Bar-code shipping tag
S-8521D29MC-BXOT2U
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.9V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.5V~16V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Output Current-Max
    0.05A
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Duty Cycle (Max)
    100%
  • Length
    2.9mm